Facka nebo fakta…

autor: | Úno 13, 2024 | Aktuality

Ještě nyní se mi plní schránka výsledky kolektivního vyjednávání jedné nejmenované středočeské automobilky. Tamní úspěchy jejich odborářů a naše údajná neschopnost dojednat to samé v Bosch rezonuje továrnou již několik týdnů.

Takže fakta.

Automobilka se pohybuje na jiném konci ekonomického potravního řetězce. Naše firma, která je pouhým dodavatelem, je v rámci konkurenceschopnosti v dodavatelských řetězcích snadno cenově „vydíratelná“ konečnými výrobci a prodejci automobilů. To je ten hlavní rozdíl! V čem je další zásadní rozdíl? Ve způsobu navýšení mezd na rok 2024. My, v Bosch Jihlava, jsme dohodli v úhrnu do tarifů a odměn stejně a v některých oblastech dokonce více. Nepočítám medializovaný, účelově vyzdvižený roční bonus… „až tolik a tolik“.

V našem případě je to taky „…až tolik“! Až dvojnásobek tarifu.

Zaměstnanci chtějí více peněz. Každý chce víc. Ale kde na to vzít? Kapitalista chce především zisk. A se vzrůstajícími personálními náklady je jediné řešení zvýšení produktivity ve výrobě. Jak jednoduché! Ale jak zvýšit produktivitu ve firmě? Třeba snížením počtu zaměstnanců. Zatím třeba jen o tisíc. A práce se rozdělí mezi ty ostatní, co zbydou. No a těm dáme jednorázově těch pár tisíc navíc.

Toto je druhá strana mince kolektivního vyjednávání v nejmenované automobilce. A není to tím, že by to odboráři v tamní firmě nevěděli. Prognostické kalkulace má každá pořádná odborová organizace. Takže se zkrátka odboráři rozhodli tento drobek (mám na mysli 1000 zaměstnanců a na nich závislých rodin) obětovat pro „almužnu“ pro každého.

Jak u nás?

A co u nás na Vysočině? Ve firmě Bosch nás mnozí tlačí k podobným postupům. S tím, že jich by se to přece netýkalo. Oni jsou nepostradatelní! A podobně. No a pokud firma vyhodí kolegu a je ne, tak je to přece v pořádku. Ne?

Víte přátelé, jaký je průměrný věk dělníka v automobilce? Rozhodně ne přes padesát let Jako v Bosch!

„Bohužel“ proti těmto krátkozrakým silákům a jejich tlachání mají kovácké odbory v Bosch prozatím ještě takovou sílu, že se podobným zhovadilostem dokážou bránit.

Nicméně i zde se formuje skupina lidí, která má za úkol mnohé ve firmě změnit a řídit se novými metodami vyjednávání, které rozhodně nekorespondují s historickým posláním odborů.

Odbory jsou tu nejen kvůli zajištění adekvátní mzdy za odvedenou práci. Ale také proto, aby chránili ostatní zaměstnance před podobnými dopady sebevražedných sebestředných sobců. Každý může v demokratické společnosti využít svého práva dělat práci kterou si vybere, za mzdu, kterou jim zaměstnavatel nabídne. A podle toho si můžeme vybrat toho „správného“ zaměstnavatele. Žádná firma není dokonalá. A tráva nám leckdy připadá u souseda více zelená. Ale pokud budete i trávu moc hnojit anebo krávu moc dojit, nakonec nám zůstanou jen oči pro pláč.

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!