1.Kolo Kolektivní vyjednávání na rok 2024

autor: | Zář 5, 2023 | Aktuality

Logo_všichni

Dnes 5.9. 2023 proběhlo první jednání zástupců odborových organizací sdružených v ČMKOS (KOVO a UNIOS) s vedením závodu.

Jednání předcházelo celodenní jednání výborů a příprava organizací OS KOVO a UNIOS, na kterých jsme se dohodli na společném postupu v jednání o Kolektivní smlouvě na rok 2024.  Jako podklad k tomuto jednání jsme si nechali externí nezávislou společností vypracovat ekonomickou a finanční analýzu JhP.

Podrobně jsme na jednání probrali jednotlivé body z požadavků odborových organizací s tím, že náš návrh vychází z vysoké inflace v posledních 3 letech. Ta způsobila pokles reálných mezd zaměstnanců a výrazné zhoršení životní úrovně nás všech. Dalšími hlavními argumenty jsou vysoká produktivita jihlavského závodu a špičková kvalita práce a produktů. V neposlední řadě jsme poukazovali na náročné směnové modely, které nejsou „Stvořeny pro život“.

Zaměstnavatel nám předložil své argumenty, které z jeho pohledu vylučují výrazné navýšení mezd v roce 2024. Důvod je údajně ten, že návrh odborů KOVO a UNIOS ohrožuje budoucnost jihlavského závodu v rámci jeho konkurenceschopnosti.

 Pan ředitel Carle v argumentaci mimo jiné řekl, že:“…chce přidat více technikům, bez nichž se nevyrobí ani kus.“ načež jsme důrazně upozornili, že jediný kus by nevyrobil ani bez dělníků. Takovéto separování odmítáme.

Na tomto jednání nedošlo k dohodě nad žádným z bodů návrhu odborů KOVO a UNIOS. Zaměstnavatel na příštím jednání představí svůj návrh, který jak pevně věříme, se nebude příliš vzdalovat od požadavků odborů KOVO a UNIOS.

Děkujeme všem zaměstnancům za podporu a podněty do jednání. Je na čase, aby v této pro občany ČR náročné době zaměstnavatelé výrazně více zaplatili lidskou práci. I ve firmě Bosch Jihlava, kde máme vyšší mzdy, než jsou u většiny zaměstnavatelů na Vysočině, nedosahuje výše naší průměrné mzdy minimální mzdy v Německu. A kdo jiný má pořádně přidat na mzdách než ti nejsilnější hráči na trhu.

logo_spolecne_silnejsi

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!