2.kolo kolektivního vyjednávání na rok 2021 (20.10.2020)

autor: | Říj 20, 2020 | Aktuality

Účastni: Odbory Bosch (Melichar Ladislav, Nesměrák Petr), KOVO II. (Bence, Marek), UNIOS (Vlček), zaměstnavatel (Krsička (HRL))

Odbory Bosch představily zaměstnavateli společný návrh odborových organizací. Vysvětlili jsme zaměstnavateli důvody našich požadavků a argumentovali jsme daty z ČSÚ, aktuální situací a účetních závěrek společnosti Bosch Diesel, s.r.o.

Zaměstnavatel si návrh vyslechl a oznámil zástupcům zaměstnanců, že je nereálný, a že do příštího jednání vyčíslí finanční náklady společnosti..

Dále zaměstnavatel slovy pana Krsičky odmítá fixní částku valorizace, ale vyžaduje procentuální navýšení mezd. Důvodem podle zaměstnavatele je velmi dobrý příjem dělníků u nás v porovnání s ostatními zaměstnavateli.

Odbory Bosch poukázaly na to, že vlivem zvyšování mezd, platů a minimální mzdy jako požadavků ČMKOS vzniká situace, kdy reálné mzdy zaměstnanců Bosch nerostou stejně rychle jako ostatním zaměstnancům a snižuje se tak lukrativnost zaměstnávání v Bosch Diesel s.r.o,  což se projevuje v dodatečných nákladech společnosti na náborových příspěvcích, produktivitě, kvalitě a ochotou zaučovat nové zaměstnance v naší firmě.

Předseda Odborů Bosch i pan předseda Bence znovu zdůraznili potřebu fixní části letní a zimní prémie, bez návaznosti na hospodářské výsledky firmy, tak jak bylo v minulosti zvykem a je i dobrým zvykem v ostatních závodech Bosch.

Odbory Bosch zaměstnavateli zdůraznily, že bez ohledu na snahu se rychle dohodnout, je zapotřebí se o mnoho víc posunout k našim požadavkům, jinak hrozí situace, že se jednání mohou protáhnout až do příštího roku.

Další jednání bude naplánováno na druhou půlku příštího týdne.

Návrh zástupců zaměstnanců (Odbory Bosch; KOVO II; UNIOS)

• Valorizace tarifů 2.300,-Kč
  • Letní / zimní prémie
    • 0 až 5  let u firmy           20% + 20%
    • 5 až 15 let u firmy          50% + 50%
    • 15let a více                     60% + 60%
  • CPrP: vypočítat úsporu na 13,14 mzdě z původních 60% pro všechny a toto by měl být střed v nové CPrP, případně z úspory z posledních 5 let
  • Celozávodní dovolená (přelom červenec, srpen) výjimka pouze na opravy a revise strojů a zařízení + část LOG
  • Celozávodní dovolená od 23. 12. do 1. 1. (Inventuru nejpozději 22.12.)
  • Do kolektivní smlouvy přidat povinnost zaměstnavatele zajistit teplé stravování
  • Navýšení nočního příplatku o 15 Kč
  • Zrušení náhrady 33% v prvních 3 dnech nemoci kompenzovat 1. dnem „Sick day“
  • Znovuzavedení půjček pro zaměstnance od 1.1.2021