Týden 24/2024

autor: | Čvn 14, 2024 | Aktuality

Čtvrtletní schůzka s vedením společnosti

Čtvrtletní setkání odborů a vedení společnosti není až takovou samozřejmostí, jak se zdá. V naprosté většině firem, kde odbory působí nic takového neexistuje. V Bosch továrnách ojediněle. V dávné minulosti si toto privilegium dohodly kovácké organizace v jihlavské továrně. Do dnešní doby se i s již několikrát obměněným vedením firmy scházíme nad tématy, které nastavují chod společnosti Bosch v Jihlavě. Přítomni na jednáních jsou oba ředitelé, vedoucí HRL a zástupci všech tří odborových organizací ve firmě zpravidla s místopředsedy jednotlivých organizací. Samozřejmostí je překlad externí firmou do německého a anglického jazyka.

K tématům:
  • Jako obvykle nám byla nejprve představena aktuální hospodářská situace společnosti. Naplánování výrob s rozpadem na jednotlivé produkty. Výhled, jak krátkodobý, tak dlouhodobý – který je ale velice nepřesný, díky volatilitě zakázek od OEM.
  • Dalším pevně zakotveným bodem je zaměstnanost v Jihlavě. Informace o náborech, převodech do kmene, převodech na dobu neurčitou. Poměry v procentech podle pracovních smluv aj. Zde musíme připomenout, že to byly a jsou pouze kovácké odbory, které nastavují se zaměstnavatelem převody do kmene i převody na dobu neurčitou. Po mnoha letech jednání se nám podařilo nastavit myšlení zaměstnavatele tak, že již každým rokem počítá s tím, že toto téma bude opět na stole.
  • Poté následují témata, která na schůzku přinesly odbory. Podařilo se nám například dojednat nové zastřešení terasy před jídelnou na závodě Humpolecká. Dále zastřešení atria vedle jídelny na závodě Alfatex a instalaci přístřešku pro kuřáky z výroby EM na závodě Pávov. Realizace zastřešení je velice nákladná a trvalo nám dlouho management přesvědčit o smyslu této investice do lidí. S výstavbou se začne ihned po dodání konstrukčních prvků. Na mysli nám také leží hala 350, kde bychom chtěli, i přes nízkou organizovanost kováků zde, upravit pro všechny zaměstnance i venkovní plochu vedle kantýny obdobně jako na závodě I.
  • Otevřené téma zůstává úprava kolárny na Alfatexu, které budeme dále řešit. Při sbírání informací k tomuto podnětu od našich členů jsme zjistili i „nedostatky“ v jiných kolárnách, které předložíme oddělení FCM a budeme usilovat o změnu.

Firemní zápůjčky zaměstnancům

Několik zaměstnanců se na nás již obrátilo s otázkou, jak je to se zápůjčkami. Tento bod jsme vzali na naše jednání s vedoucím HRL a ptali jsme se na aktuální situaci. Zápůjčky jsou v plném běhu a doba jejich vyřízení je různá. Záleží na rychlosti zpracování na oddělení a prověření ručitele. Dále následuje kontrola ze strany HRL (docházka, výtky, minulé zápůjčky atd.) O vyřízení (kladném i záporném) je žadatel dle vyjádření HRL vždy informován. Podle našich informací je ale letos vysoké procento těchto bezúročných zápůjček zamítnuto z důvodu docházky – kdy je jednalo o převážně vysoký počet dnů v roce s pracovní neschopností. V takovém případě, pokud je zápůjčka z tohoto důvodu zamítnutá, a docházka žadatele se opět stabilizuje, má možnost si zažádat např. po půl roce anebo v následujícím období.

Vítáme Vás

Rádi bychom přivítali všechny naše nové členy a poděkovali za důvěru. Jsme rádi, že je stále větší a větší množství zaměstnanců, kteří vkládají důvěru v odborový svaz KOVO a v naši základní odborovou organizaci Odbory Bosch.

Jsme zde s Vámi a pro vás již více než 20let a všechno dobré, co se nám podařilo, se podařilo i právě díky našim členům. Za to Vám všem, novým i stávajícím kolegům, patří naše velké díky!

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!