Bosch představuje CVT převodovku pro elektromobily, slibuje lepší výkon i dojezd

autor: | Čvc 19, 2021 | Aktuality

Jednou z  výhod elektromobilů je jejich jednoduchost – mají totiž podstatně méně pohyblivých komponent, než motory spalovací. Ostatně díky specifické charakteristice elektromotoru používá většina elektromotorů jen jednoduchou jednostupňovou převodovku, přes kterou putuje výkon rovnou na kola.

Najdou se samozřejmě i výjimky, jako je Porsche Taycan a jeho sesterský model Audi E-Tron GT, pod jejichž kapotou najdeme u zadního elektromotoru dvoustupňovou převodovku. Jenže jde o specificky postavené sportovní vozy, navíc v roli vlajkových lodí.

Německá společnost Bosch, jeden z největších dodavatelů v automobilovém průmyslu, si však myslí, že by výrobci elektromobilů neměli nad převodovkami ohrnovat nos. Společnost totiž představila svou speciální bezstupňovou CVT převodovku pro elektromobily, která by mohla přinést řadu výhod.

Novinka označovaná CVT4EV, která vznikla lehkou modifikací tradiční převodovky CVT, by měla zlepšovat akceleraci, zvyšovat nejvyšší rychlost a díky nižším nárokům na elektromotor by měla zvyšovat i efektivitu, což ve výsledku znamená nižší spotřebu energie a vyšší dojezd.

Nová převodovka by tak výrobcům elektromobilů mohla umožnit osazovat stroje méně výkonnými elektromotory a menšími bateriemi bez výrazných omezení. Navíc by převodovka mohla zlepšovat tažné schopnosti vozidla, případně by mohla nabídnout lepší výkony u terénních elektromobilů.

Testování nové CVT4EV převodovky provádí Bosch Transmission Technology na upraveném Volkswagenu e-Golf. Odhadované zvýšení efektivnosti by se mělo pohybovat okolo 4 procent, k výkonu však výrobce zatím žádná čísla nezmínil. Prozatím navíc ani nevíme, zda se společnost chystá uvést nový produkt na trh.

Zdroj: https://www.auto.cz/bosch-predstavuje-cvt-prevodovku-pro-elektromobily-slibuje-lepsi-vykon-i-dojezd-139978

Přečtěte si naše další články

Týden 8/2024

Týden 8/2024

Na montáži úřaduje BUBÁK V továrně se již několik let pohybuje Bubák. Bubák je vedoucí pracovník, který má potřebu získat frčky a zalíbit se...

číst více
Týden 07/2024

Týden 07/2024

HSE – management review Odbory hrají klíčovou roli v zajištění bezpečnosti práce a ochrany zdraví zaměstnanců. Inspektor BOZP ČMKOS z odborového...

číst více
Letní dovolená 2024

Letní dovolená 2024

Vážení kolegové, přinášíme Vám informaci o určení letní dovolené pro všechny úseky závodu JhP. Jsme velice rádi, že zaměstnavatel vyslyšel naše...

číst více
CzechBulgarianEnglishGermanRomanianUkrainian