Demonstrace, stávky, blokády, nebo rovnou generální stávka?

autor: | Dub 27, 2022 | Aktuality

Demonstrace, stávky, blokády, nebo rovnou generální stávka?

V úterý 26.4. proběhla konference Krajského sdružení OS KOVO v jihlavském DKO. Na programu byla prakticky totožná agenda, tak jak jste na ni zvyklí na našich konferencích. Mimo jiné proběhla volba delegátů na VIII. Sjezd OS KOVO, který se bude konat 23. – 25.6. v Praze. Za Vysočinu bylo zvoleno devět delegátů. Za naši organizaci jsem byl zvolen já a jako náhradník Petr Nesměrák. VIII. Sjezd je Sjezdem volebním. Nynější předseda Jaroslav Souček odchází do důchodu a o jeho post se utkají dva noví kandidáti. Jedním z nich je kol. Miloš Král, předseda Valeo Humpolec.

Dalším z mnoha bodů Konference byla informace Výkonného vedení OS KOVO a následná diskuse k palčivým tématům dnešní doby. Reakce na nedávný mediální výstup Josefa Středuly se stala se v tuto chvíli stala opravdu diskutovaným tématem číslo jedna.

Vláda si neplní svoje poslání! Nejedná a vrhá tím nejen střední třídu do chudoby! Hodlá snad kopírovat kroky našich východních sousedů? Pokud ano, můžeme v nejbližší době očekávat rozcupování zákoníku práce. Podobně jak to udělala vláda paní Čaputové. A nepokoje na sebe nenechaly dlouho čekat.  Naše vláda, ale hodlá jít dál! Že neřeší inflaci již vědí všichni. A jde ještě dál! Penzijní reforma. Zprivatizování penzí. Následná likvidace penzijního systému! Budou snad muset lidé, kteří dlouhá léta platí daně pracovat až do své smrti? Toto je vize naší vlády. Občane nečekej, že půjdeš někdy do důchodu. A půjdeme ještě dál! Zprivatizujeme zdravotnictví. A odstřihneme od něj střední a nižší třídu.

Nejen z Vysočiny, ale i z jiných krajů se ozývají hlasy k podpoře demonstrací, popřípadě rovnou generální stávky. K těmto krokům, ale odbory, jako nosná síla potřebují podporu. Širší podporu napříč celého průmyslu a napříč celé ekonomiky.

Sjezdu OS KOVO bude předcházet sjezd ČMKOS, který proběhne o tomto víkendu. Zde žádného delegáta nemáme. Nicméně Výkonné vedení OS KOVO zde otevře debatu k výše popsaným tématům a bude se snažit získat podporu ostatních odborových svazů k realizaci viditelného odporu ke krokům vlády. Dle nejen mého názoru je třeba jednat velice svižně. A to ještě do prázdnin. Odkládání na později, např. na podzim je nemyslitelné.

Vládu je třeba zastavit dříve, než napáchá další nenapravitelné a nevratné škody v celém systému!