Jednání s vedením společnosti – čtvrtletní schůzka

autor: | Bře 17, 2022 | Aktuality

Slovo úvodem

Úvodní slovo jednatele továrny a ostatní témata shrnu vlastními slovy do několika bodů, přestože celá schůzka bezmála čtyři hodiny.

Vývoj v posledních dnech nabývá na dynamičnosti. Situace v továrně kopíruje situaci české i evropské ekonomiky. Docházejí zdroje. Nejsou granuláty, ocel, měď, hliník, kabely, čipy a stovky dalších materiálů, které potřebují továrny pro své výrobky. Nejen automobilky a jejich dodavatelé začínají pomalu, ale jistě odstavovat. Problémy jsou napříč celým dodavatelsko-odběratelským řetězcem. Příčina – válka na Ukrajině a sankce. Bohužel na toto doplatíme všichni. Bohatí zchudnou a střední třída potáhne o žebrácké holi. A firmy? Pokud nemají rezervní kapitál… zaniknou. U nás v Jihlavě budeme v příštích týdnech a měsících čelit mnoha problémům a výzvám.

Témata ZO Odbory Bosch

Inventura před Vánoci

Inventura je zpravidla naplánována na poslední den před Vánoci. Odbory Bosch požadují předsunutí inventury o několik dnů. Důvodem je, aby zejména ženy pracující na inventuře mohli čas v poslední dny před svátky věnovat přípravám na Vánoce, a ne být ty poslední, kdo dostane volno.

Dovolená 2023

Požádali jsme vedení společnosti o dvě věci. Zaprvé se pokusit oznámit termíny dovolené ještě v dřívějším termínu než 1.března. V minulosti firma informovala zaměstnance přibližně v dubnu. Podařilo se dosáhnout termínu do 1.3. Aktuálně jsme vedení předložili „výzvu“, aby termín byl znám zaměstnancům ještě dříve. Chápeme, že situace v zakázkách je velmi volatilní. Ale je to dle našeho názoru pouze o plánování a dobré komunikaci napříč dodavatelským řetězcem a zákazníkem. Pokud jsme opravdu obchodní partneři, a ne otroci automobilek, potom by porozumění tomuto požadavku neměl být ani pro zákazníka ani pro dodavatele vážný problém.

Zaměstnávání cizinců

Zaměstnavatel nám oznámil záměr, zaměstnávat anglicky mluvící cizince z jihovýchodní Asie. Po dlouhé diskusi a argumentaci obou stran jsme dospěli ke kompromisu aktuálně tuto variantu neaplikovat a počkat na vývoj Evropské situace na trhu práce a otevřít toto téma na dalším čtvrtletním setkání v červnu tohoto roku. Našim cílem je zaměstnavatele od tohoto kroku odradit.

Obvodní lékař pro zahraniční zaměstnance

Toto téma jsme ještě před tímto termínem diskutovali s HRL. Důvodem je, že zahraniční pracovníci mají problém sehnat obvodního lékaře, který by je přijal a byl schopen se s nimi domluvit. Vstupní prohlídka je sice firmou zajištěná, ale potřeby péče o zdraví těchto zaměstnanců aktuálně řešeny nebyly. Téma je řešeno a náš požadavek bude v dohledné době vyřízen.

SmartWork

Naším požadavkem je zapojení zástupců zaměstnanců do tohoto projektu. Jedná o nastavení pravidel např. pro HomeOffice, sdílení pracovních míst, nové modely práce a další. Chceme být aktivní účastníci v rámci dialogu a přinášet podněty od našich zejména kancelářských pracovníků. I proto znovu apelujeme na větší zapojení ANG zaměstnanců a jejich členství v našich odborech Odbory Bosch.

Smlouvy na dobu neurčitou

Máme zavedený fungující systém, ale i tento je možné dále zlepšovat a vyvíjet. Někteří, z našeho pohledu klíčoví, zaměstnanci (např. mechanici a elektronici) nejsou systémově obslouženi a může se stát, že tento zaměstnanec firmu z důvodu smlouvy na dobu určitou firmu opustí. Proto jsme se dohodli se zaměstnavatelem, že pokud nalezneme kritické místo, předáme podnět zaměstnavateli a ten ho bude neprodleně řešit.

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!