Kolektivní vyjednávání na rok 2024 – 2.Kolo

autor: | Říj 11, 2023 | Aktuality

Dnes 11.10. 2023 proběhlo druhé kolo jednání zástupců odborových organizací sdružených v ČMKOS (KOVO a UNIOS) s vedením závodu.

Vzhledem k tomu, že při předložení našeho společného návrhu se zaměstnavatel zajímal o konkrétní postup výpočtu jednotlivých položek, které požadujeme, rozhodli jsme se, že si od zaměstnavatele jeho data necháme také důkladně vysvětlit.

Mylně jsme se domnívali, že zástupci managementu v Jihlavě si dokážou racionálně spočítat dopady svého návrhu na zaměstnance, a že se tento návrh nebude příliš lišit od našich požadavků.

Omyl!

Zaměstnavatel zejména argumentoval průběžným výsledkem probíhající analýzy společnosti Korn Ferry, kde citujeme: „Závod Bosch v Jihlavě odměňuje velmi nadstandardně pozice v nižších tarifech.“

Zaměstnavatel všem zaměstnancům svým návrhem nabídl snížení reálné mzdy o 6%.

Všechny ostatní body z návrhu odborových organizací zamítl.

Je nám známo, nikoliv však managementu firmy Bosch, že zástupci zaměstnavatelů (průmyslu) již teď rozporují předpoklady ČNB na pokles inflace na hodnotu kolem 2% během příštího roku a toto číslo vidí jako významně podhodnocené. Přesto zaměstnavatel nabídl valorizaci 2% pro zaměstnance v nejnižších tarifních skupinách.

Na základě hospodářských výsledků s ohledem na flexibilitu závodu JhP a na základě doporučení mzdových analytiků odborových svazů jsme návrh zaměstnavatele na jednání všichni jednomyslně odmítli.

Vyzýváme VŠECHNY zaměstnance k podpoře vyjednávacích týmů. Vyjednávací týmy na svých grémiích uváží možnosti protestních akcí.

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!