IGM půjde do varovných stávek v kovoprůmyslu a elektrotechnickém průmyslu

autor: | Bře 4, 2021 | Aktuality

pro informaci Vám předáváme zprávu IGM o kolektivním vyjednávání

Ve čtvrtém kole vyjednávání ve většině regionů kolektivního vyjednávání zaměstnavatelé opět nepředložili konkrétní a závazné návrhy v otázkách bezpečnosti práce, budoucích kolektivních smluv a mezd.
Poslední zvýšení mezd, které ovlivnilo tabulky odměňování v kovoprůmyslu a elektrotechnickém průmyslu, bylo v roce 2018. Zaměstnavatelé nabídli pro rok 2021 „něco nedefinovaného“ s automatickým diferenciačním mechanismem pro společnosti v ekonomických potížích. Pro rok 2022 nabídli zvýšení platů ve dvou krocích: První polovina roku nedefinovaná paušální částka, druhá polovina roku zvýšení tabulek odměn v nedefinované procentní výši. Podle zaměstnavatelů by oba kroky zvýšení měly být odložitelné. To není ocenění, které si zaměstnanci v těchto obtížných dobách zaslouží.
Kromě toho zaměstnavatelé zpochybňují další kolektivně dohodnuté výhody. Chtějí variabilitu doplňkových grantů (vánoční a prázdninové bonusy) a propojit je s ekonomickou situací společnosti. Je zřejmé, že se zaměstnavatelé snaží zneužít corona krizi k potlačení sociálních standardů.
Na tomto základě nemá smysl nyní pokračovat v jednáních. Povinnost neúčastnit se protestů skončila 1. března 2021 ve 24.00 hodin. IGM využil celé pondělí 1. března – Celonárodní den akcí – jako předehru varovných stávek, které začaly o půlnoci v reakci na provokaci zaměstnavatelů.

2. března 2021, Uwe Fink, IG Metall, Oddělení kolektivního vyjednávání

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!