Přehled požadavků Odborového svazu KOVO

autor: | Dub 12, 2023 | Aktuality

Přehled požadavků Odborového svazu KOVO přijatých na Demonstraci OS KOVO dne 29. 3. 2023 před Úřadem vlády ČR

Vyzýváme vládu, aby

1. zahájila širokou diskusi o možných úpravách důchodového systému za účelem jeho konsolidace, a to za účasti zástupců všech politických stran, odborníků, a především sociálních partnerů. V této diskusi je možné využít především výstupů, na kterých se shodli odborníci a sociální partneři v již dříve působících pracovních skupinách.
  2. urychleně předložila návrh dřívějších odchodů do důchodu pro zaměstnance ze 3. a 4. kategorie rizika. Studií, analýz a diskusí k tématu se již realizovalo mnoho, návrh na změnu důchodového zákona byl již připraven, není tedy nic jednoduššího než jej zaslat do Poslanecké sněmovny.
  3. zdržela se strašení občanů návrhy, které sama nemá dostatečně připravené a promyšlené. Aby přestala vypouštět zkušební balónky a přicházela s konstruktivními návrhy za všemi sociálními partnery.
  4. neschopnost, více naplnit příjmovou část rozpočtu neřešila tím, že bude obírat ty nejslabší, co se nemohou bránit, tedy důchodce, sociálně slabší nebo rodiny s malými dětmi. Vláda musí přijmout daňovou reformu tak, aby byla spravedlivá a aby zajistila státní pokladně dostatečné příjmy. Zrušení superhrubé mzdy bylo zásadní chybou, na které se i poslanci ODS nebo KDU­ ČSL podíleli. Je tedy na nich, aby ji co nejdříve napravili.
  5. důsledně hájila zájmy zaměstnanců a občanů ČR v evropských strukturách. Je třeba neustále bojovat za to, aby přijímaná opatření neměla negativní sociální dopady a aby nevedla k likvidaci českého průmyslu.
  6. vedla skutečný sociální dialog, tak jak to slibuje například v dopise předsedovi OS KOVO z února tohoto roku, kde uvedla: ,,Vláda bude i nadále pokračovat v konstruktivním a otevřeném dialogu se sociálními partnery a zohledňovat jejich stanoviska při vyjednávání legislativních opatření.“ Skutečnost tomu ale zatím neodpovídá. Vláda připravuje návrhy bez sociálních partnerů, na zpracování připomínek jsou šibeniční termíny a na jednání RHSD o důležitých tématech se příslušní ministři ani nedostavují.

Toto je našich 6 zásadních požadavků, které požadujeme splnit s ohledem na ekonomickou situaci, ve které se naše republika nachází.