Slovensko: odbory protestují proti útokům na sociální stát, sociální dialog a práva odborů

autor: | Čvn 29, 2021 | Aktuality

OZ KOVO zmobilizovalo kolem 1 500 členů, aby se zúčastnili sobotního shromáždění.

IndustriAll Europe vyjádřila plnou podporu  a solidaritu demonstrantům, kteří se sešli na protest proti řadě opatření přijatých slovenskou vládou, včetně:

OZ Kovo 3
  • Zrušení stropu důchodového věku dříve stanoveného na 64 let
  • Zrušení daňového osvobození pro plat ve 13. a 14. měsíci
  • Potlačení 13. měsíce důchodového příjmu
  • Výběr dotovaných obědů pro děti
  • Zrušení možnosti rozšířit kolektivní smlouvy
  • Snížení minimální měsíční mzdy ze 656 EUR na 623 EUR
  • Odpojení minimální mzdy a příspěvků od náročné povahy práce
  • Zavádění omezení a diskriminace odborů v tripartitním sociálním dialogu
  • Obejití konzultací s odbory v případě legislativní změny

Tato opatření představují velmi závažný útok na sociální stát a sociální práva slovenských občanů. Nepochybně zvýší utrpení slovenského lidu, zejména těch nejzranitelnějších: pracovníků s nízkými příjmy, důchodců a dětí, které již dopady pandemie těžce zasáhly.

Jelikož slovenská vláda připravuje další protispolečenská opatření, která zvýší daně pro pracovníky, dále oslabí důchodový systém a zvýší omezení odborových svazů a jejich schopnosti organizovat pracovníky, společnost industriAll Europe stojí v boji proti iniciativám společně se slovenskou členskou organizací. to dále zvýší nerovnost a zbaví pracovníky jejich kolektivních práv.

Luc Triangle , industri All General General Secretary:

„Útoky na odbory a zjevné pokusy o jejich obejití jsou nepřijatelné.“ Místo podrývání odborů je třeba posílit sociální dialog a práva odborů, aby bylo možné najít společná řešení, která usnadní zotavení ze současné hospodářské a sociální krize způsobené pandemií.

Opatření slovenské vlády jsou v přímém rozporu s duchem sociálního dialogu, který znovu potvrdili evropští vůdci na sociálním summitu pořádaném v Portu teprve minulý měsíc, a evropský pilíř sociálních práv, jehož signatáři jsou všechny členské státy EU.

Plně podporujeme legitimní protesty a naléháme na slovenskou vládu, aby se vrátila k sociálnímu dialogu a kolektivnímu vyjednávání a respektovala základní práva pracovníků. “

zdroj: https://news.industriall-europe.eu/Article/629