Týden 12/2022

autor: | Bře 29, 2022 | Aktuality

TAK UŽ DOST… zahřímal ředitel

V minulém roce slavily naše produkty napříč závodem různá výročí vyrobených počtů kusů. Zaměstnavatel se rozhodl, že jako poděkování zaměstnance dotčených úseků vybaví mikinou s tématickou výšivkou. Bohužel systematika nebyla dokonalá a došlo k tomu, že zaměstnanci z části podpůrných oddělení, kteří se na produktech také podíleli, i když nepřímo, mikinu nedostali (LOG, TEF…). Toto téma bylo jednou z konkurenčních odborových organizací neustále dokola omíláno na každém jednání s vedením společnosti. I když se zaměstnavatel pokusil toto napravit, opět se nesetkal s pochopením! A tak pořád dokola. Pan ředitel nakonec celé téma shrnul, cituji: „Máme důležitější témata, než se dohadovat o bundách!“ Mikiny rozdané na CP4 tak byly poslední, která firma k výročí zaměstnancům dala. Výborná práce, kolego!

Za Odbory Bosch jsme zaměstnavateli argumentovali, že je škoda, aby do budoucna nikdo mikinu nedostal. Jedná se o pěkný, funkční dárek a upomínku. A tak jsme navrhli vedení společnosti řešení spojené s výročím Bosch Jihlava v příštím roce. Doufáme, že to zase někdo nezhatí…

Mezi svátky? Do práce!

Pan kolega si nevidí ani do huby. Na jednu stranu říká, že si zaměstnanci nemůžou vybrat volno o víkendu, aby byli se svými rodinami. Na druhou stranu, pokud zaměstnavatel přijde s návrhem, na kompletní odstavení výroby mezi velikonočními svátky a čerpání dovolené, tak je to problém. Sice je to o víkendu, lidé by mohli být s rodinami, ale protože pan Bence vede schizofrenickou sebevražednou válku sám se sebou a kvůli svým osobním problémům, za které si může sám, vtahuje do toho zaměstnance jako svá rukojmí, apelujeme na Benceho a jeho výbor, aby začali jednat v zájmu zaměstnanců. Bence zamítl všechny předložené návrhy, ale přitom sám s ničím nepřišel! Argumentoval pouze názorem většího počtu zaměstnanců, které v posledních dnech oslovil. K žádné dohodě tudíž nedošlo. Zaměstnavatel nám tedy oznámil, že s optimalizací skladových zásob nepočká do Velikonoc, ale začne s optimalizací v nejbližších dnech. O Velikonocích tedy s žádným volnem pro zaměstnance nepočítá.

Další odborová organizace v Bosch

Zaměstnavatel nás informoval o založení další, v pořadí již čtvrté odborové organizace v Bosch Jihlava. Není nám doposud známo, kdo a za jakým účelem odborovou organizaci Pro Libertate založil a jak se případně zapojí do dění ve firmě. Jestli je vznik této organizace důsledkem „malérů pana účetního“, či nikoli, se můžeme pouze domnívat. Nicméně jsme požádali zaměstnavatele o jmenovitou strukturu organizace pro případ, že by se na nás někdo obrátil s žádostí o spolupráci. Ze stanov ale bohužel vyplývá, že předseda Pro Libertate sídlí v Praze a u zaměstnavatele se pouze evidují řadoví členové. Obdobně budeme postupovat i u konkurenční organizace, protože ani v tomto případě strukturu neznáme. Oficiálně v ní vesměs figurují jména, která s touto organizací nemají již nic společného.

Prodloužení dodatku o kontu pracovní doby

Kvůli aktuálnímu dění v průmyslu a tím spojených poklesů ve výrobě prodloužily odborové organizace spolu se zaměstnavatelem dohodu, která se týká zejména chybějících vstupních surovin pro výrobu a odbyt. Opatření má minimalizovat negativní dopady na zaměstnance i zaměstnavatele. V režimu kont pracovní doby je možné využít §207 písm. a) zákoníku práce a odvolat směnu s tím, že zaměstnancům bude vyplacena náhrada mzdy za prostoje ve výši 80% průměrného výdělku a směna se bude pro účely kont pracovní doby považovat za odpracovanou. Dohoda je prodloužena do 30.6.2022.

Prodloužení dohody – překážky na straně zaměstnavatele

Odborové organizace se spolu se zaměstnavatelem dohodly na prodloužení dohody z důvodu překážek na straně zaměstnavatele z důvodu rušení zakázek ze strany zákazníků. V době této částečné nezaměstnanosti bude zaměstnavatel vyplácet 75% průměrného výdělku a směna se bude pro účely kont pracovní doby považovat za odpracovanou. Stejná pravidla budou uplatňována i vůči agenturním zaměstnancům.

Přečtěte si naše další články

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!