Týden 3/2021

autor: | Led 22, 2021 | Aktuality

Kolektivní smlouva 2021 – letní dovolená

Zaměstnavatel si pro tento rok vymínil přechodné období. Dle jeho názoru je nová úprava velice komplikovaná a jednotlivá oddělení včetně logistiky se na změny musí dostatečně připravit, což definoval – nejpozději k 31.3. Nicméně právě s výrobami tuto úpravu diskutujeme minimálně dva roky. Dohodli jsme se na tom, že v přesně a trvale definovaných týdnech si každý zaměstnanec bude moci čerpat dovolenou v délce dvou týdnů po dohodě s nadřízeným dle vlastního uvážení. K tomuto se přizpůsobí naplánování výroby, popřípadě se personál doplní o brigádníky. Zaměstnanec si bude moci hlásit dovolenou dostatečně dlouhou dobu dopředu (například již v prosinci) a nebude docházet k tomu, že  partneři pracující na různých závodech BOSCH Jihlava nebudou moci trávit dovolenou v jednotném termínu. Je zde zaprotokolována i možnost individuální dohody čerpání mimo stanovené termíny.

Zaměstnanecké zápůjčky

Protokol ze čtvrtletní schůzky ze 4. 12. 2020 –  „Zaměstnanecké zápůjčky jsou aktuálně pozastaveny z důvodu špatné ekonomické situace. Zástupci odborů oslovili vedení firmy s žádostí o jejich opětovné poskytování. Možnost poskytování zápůjček zváží p. Carle.“ Vzhledem k tomu, příští schůzka k tomuto tématu je naplánována až na 4. 3. 2021 a zároveň se domníváme, že situace aktuálně není již tak špatná, jak říká protokol, naše odbory vyzvou p. Carleho v nejbližším možném termínu k vyjádření. Zápůjčky řeší Kolektivní smlouva a není možné, aby plnění jednotlivých bodů zaměstnavatel bezdůvodně odkládal.

Konta pracovní doby – KPD

Odbory BOSCH vyzvaly zaměstnavatele k celkové revizi využívání KPD v našem závodě. Otázkou zůstává, zda KPD vůbec potřebujeme. V čem nám jsou přínosem, nebo naopak v čem nás znevýhodňují například na trhu práce? Navázání řady benefitů na KPD ale jen stěží umožní tuto dohodu opustit. Na konci roku 2020, kdy mělo dojít a ve většině případů došlo k proplacení přesčasové práce nad 75 hodin se opět ukázalo, že pro část zaměstnanců jsou konta krajně nevýhodná. (Výpočet „stálé mzdy“ na www.odbory-bosch.cz). Toto je ale jen špička ledovce problémů, kterou konta doprovázejí.   Odbory BOSCH aktuálně shromažďují podněty od lidí přímo z dílen, tak od jejich nadřízených. Předpokládáme, že stejnou cestou půjde zaměstnavatel.

Zakázky

CP3 se nacházejí aktuálně na velmi vysoké úrovni a na prakticky všech dílenských pozicích stále chybí personál.

CP4 je v opačné situaci, kdy nám klesají zakázky – jako důsledek celosvětového nedostatku čipů na trhu. Z toho důvodu jsou zaměstnanci úseku CP4 zapůjčováni aktuálně na CPN5 a CP3. Tento stav je dočasný a zaměstnanci se budou poté vracet zpět na své pracovní pozice.

Ostatní produkty – mírný nárůst zakázek.

Webové stránky – www.odbory-bosch.cz

Pro přístup ke všem informacím je nutné být registrován a přihlášen na našich webových stránkách. Informace budete mít kdykoli po ruce a zároveň vám bude většina aktualit odcházet do vámi zadané emailové schránky (novinky, jídelníček, směnné modely, kolektivní smlouva, mzdový předpis aj.). Pokud budete mít s registrací, či přihlášením potíže, kontaktujte přednostně Petra Nesměráka, popřípadě předsedu. Uděláme vše pro to, aby informace dorazila až do vašich PC, či mobilů.

Přečtěte si naše další články

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!