Týden 36/2022

autor: | Zář 6, 2022 | Aktuality

Peníze proti chudobě zaměstnanců – jednání se zaměstnavatelem

Dnes proběhlo jednání odborových organizací s vedením společnosti na téma mimořádného příspěvku zaměstnancům kvůli rostoucí inflaci. Tato jednání byla domluvena již před podpisem kolektivní smlouvy minulý rok. O prázdninách se zástupci všech odborových organizací, včetně ProLibertate sešli dvakrát, a téma jsme dlooooouho diskutovali.

Na začátku jednání odbory představily zaměstnavateli svůj návrh o jednorázové částce vyplacené ve dvou výplatních termínech. Tento návrh měl být neveřejný… Proč? Jedná se dlouhodobou zkušenost a doporučení odborníky na vyjednávání. Neodkrývat svoje karty. Ještě jim mohl pan Fous říct, kolik je naše minimum.

Nicméně pan ředitel, poté co mu slezla žíla z čela a ustálil se mu krevní tlak oznámil, že tento návrh je úplně mimo realitu. Argumentoval zejména náklady, které nechtějí zákazníci hradit – naší mzdou. Dále poukázal na informaci ze Škoda Auto a České zbrojovky, kde byly vyplaceny jednorázové částky ve výši 10.000,- a 8.500,- Kč. Následoval přehled vzrůstajících nákladů na elektřinu, plyn, materiál a PHM přibližně o 20%. Opakovaně bylo odbory zdůrazněno, že tyto náklady se neúměrně zvyšují právě i zaměstnancům!

Pan ředitel následně pokračoval, že si je vědom, vzhledem k tomu, jak se rozvíjí ekonomika v ČR, že bude třeba sáhnout k prostředku nejen jednorázové částečné kompenzace. Ale také k nutnosti upravit tarifní mzdy! A to tak, abychom byli opět okamžitou volbou číslo jedna pro zaměstnance. Toto je však věc, na kterou odbory zaměstnavatele upozorňují opakovaně!!! Ale, jestli to vlastně zase nezařídil pan Fous, že… Ale to vlastně ne, jelikož jak bylo řečeno, ProLibertate jsou transparentní odbory. A tak pan Fous nezapomněl pánům ředitelům říct, že citujeme: „…musím vás uklidnit, mluvil jsem s mnoha zaměstnanci a těch 50.000,- … moc tomu lidi nevěřej, že bysme vyjednali. …na druhou stranu pokud lidem trošku přidáme, tak i když v jiných fabrikách budou stávky, tak si myslím, že tady nebudou.“ Tak tomu říkáme boj v první linii! Jednání naživo je něco jiného než populistické texty na FB. V každém případě jsme se všichni shodli na termínu dalšího jednání a to 27.9.2022. Do té doby musí vedení společnosti připravit společně s HRL návrh o kterém se budeme dále bavit.

Čtvrtletní schůzka s vedením

Jako obvykle byly na začátku jednání prezentovány informace o vývoji zakázek na jednotlivých úsecích. Dále nás pan ředitel informoval, že HRL v nejbližších dnech odbory požádá o další prodloužení dohody o odstávkách. To je důsledkem nenaplnění očekávání zvýšení počtu zakázek na další období. Dalším důvodem je velká nestabilita v objednávkách.

Pokračovali jsme zaměstnaností v JhP. Přes prázdniny se nám mírně zvedlo číslo zaměstnanců. To bylo způsobeno 70 brigádníky, zejména dětí našich zaměstnanců, kteří nás teď po prázdninách raději vrátily zpátky do škol. Také bude pokračovat, dle naší dohody, převádění zaměstnanců z doby určité na dobu neurčitou a převod těch nejlepších agenturních zaměstnanců do kmene.

Jedním z dalších bodů byly podněty a otázky od odborů. Jeden ze zástupců ProLibertate měl trefnou poznámku k tématu „vyplácení náborových příspěvků“ a mimořádných odměn, se kterými chtěli ProLibertate od zaměstnavatele seznámit. Po odprezentování čísel řekl, že to, co odbory žádají jako jednorázovou odměnu defacto odpovídá výši náborového příspěvku pro nového zaměstnance. Tohle byla dobrá trefa ve správnou chvíli.

Naším bodem byl LogPoint (závod IV) a zlepšení podmínek pro zaměstnance, kteří tam pracují. Sociální zázemí je totiž vypracováno jen podle platných norem (rozuměj: minimální zákonné podmínky). Nezohledňuje však fakt, že tři sprchy na takové množství zaměstnanců prostě nestačí. To by se poslední pracovník šel vysprchovat asi za hodinu a půl. No na takové novoty tu nejsme zvyklí! Požádali jsme proto vedení společnosti o uvolnění finančních prostředků k vyřešení tohoto problému. Jelikož se však nejedná o naše zázemí, ale externí budovu, bude to chvilku trvat. Otravovat ale nepřestaneme!

Přečtěte si naše další články

Týden 24/2024

Týden 24/2024

Čtvrtletní schůzka s vedením společnosti Čtvrtletní setkání odborů a vedení společnosti není až takovou samozřejmostí, jak se zdá. V naprosté...

číst více
Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!