Týden 45/2020 – přehled nejdůležitějších témat týdne

autor: | Lis 5, 2020 | Aktuality

3. kolo kolektivního vyjednávání

Zaměstnavatel nám vyčíslil naše návrhy pro rok 2021. Jeho protinávrh byl v pro nás důležitých bodech neakceptovatelný. Stěžejním tématem během této schůzky byla letní a zimní prémie (13. a 14. mzda). Firma sice vycházela z návrhu odborů, ale představená čísla byla HRL výrazně upravena směrem dolů. Tento návrh jako zástupci zaměstnanců rozhodně podpořit nehodláme! Jelikož zaměstnavatel plánuje schůzky pouze na 1 hodinu, nebylo možné se k dalším bodům vyjádřit a prodiskutovat je.

Názor předsedy: Zaměstnavatel asi zcela nepochopil situaci ve výrobě a náladu zaměstnanců. Předkládá návrhy, o kterých snad jen on je přesvědčen, že jsou tím nejlepším (cituji:“…na hraně toho…“), co může firma zaměstnancům nabídnout.

Chystá se snad zaměstnavatel uštědřit políček nebo plivnout zaměstnancům do tváře a tím ohodnotit jejich výjimečně vysoké pracovní nasazení nejen v posledních měsících?

Náborové příspěvky, odměny za doporučení zaměstnance, motivační prémie a podobné, zaměstnavatel vyplácí jako na běžícím pásu. Ale pokud má odměnit vlastní kmenové zaměstnance, vypadá to, že kvůli tomu bude muset přestěhovat výrobu do Číny!

ANG (kancelářští) ve výrobě:

Původní myšlenka k dobrovolné výpomoci ve výrobě se opět (během několika desítek hodin) vytratila.

Oddělení se mezi sebou začínají předhánět, kdo dostane víc lidí z kanceláře do výroby.

Zaměstnanec, který se po zralé úvaze rozhodne výrobu podpořit (ale na jinou než tabulkově danou dobu či směnu) je ve výrobě nežádoucí. Naproti tomu, zaměstnancům ve vedoucích funkcích (SL1 a výše), kteří by měli jít ostatním příkladem (a někteří i chtěli) toto bylo zakázáno. Krátkozrakost vedoucích pracovníků a jejich jednání bude mít do budoucna katastrofální důsledky pro chod továrny a zaměstnanost na jejich odděleních. Zde předseda uveřejňuje přísně tajnou informaci, o motivační prémii 800,-Kč / směnu pro každého THP pracovníka + příplatky za odpracovanou směnu.

Strava při HomeOffice:

Na podnět našich členů jsme před více jak týdnem oslovili HRL s naprosto jednoduchým požadavkem ohledně náhradní stravy pro zaměstnance pracující z domu. Našemu konstruktivnímu návrhu (vyfasování „chlazenek“ na všechny dny před nástupem home office) zaměstnavatel zřejmě nevěnoval pozornost a desítky THP pracovníků jsou tak doma každodenně hlady!

Bannery (plakáty na zábradlí ochozu)

Předseda konkurenční odborové organizace oslovil zaměstnavatele s dotazem, zda nám bylo povoleno informovat zaměstnance o působení naší odborové organizace ve firmě Bosch Diesel touto formou.

Na základě této stížnosti nás HRL vyzval k okamžitému odstranění těchto poutačů a obvinil nás z porušování kolektivní smlouvy. Toto nařčení jsme s odvoláním na zákon 262/2006Sb. odmítli. Na základě toho jsme požádali pana ředitele Carleho, aby poutače mohli zůstat na místě, jelikož  je to forma v naší firmě běžně používaná. Navzdory tomu se zaměstnavatel se rozhodl prostřednictvím externí firmy všechny naše poutače z továrny odstranit. (takto si zaměstnavatel představuje sociální smír během kolektivního vyjednávání).