Zahájení KV 2022

autor: | Říj 1, 2021 | Aktuality

Doba je zlá!

Na začátku tohoto jednání naznačil pan Carle, jako jednatel společnosti Bosch Diesel s.r.o., požadavky odborových organizací jako drzé, neomalené, nestoudné a troufalé („unverschämt“). Následně nám představil vývoj zakázek, aby tímto argumentem podpořil následující návrh zaměstnavatele.

Zaměstnavatel hodlá v příštích dvou letech ne mzdy navyšovat, ale reálně je snižovat. Dalším odůvodněním bylo neustálé zvyšování cen všech vstupů do kterých, z nějakých záhadných důvodů, není započítaná lidská práce.

Příplatky za noční směnu, soboty a neděle nejsou pro naše vedení tématem. Práce v noci a o víkendu, to je přeci prorodinná politika v rámci slaďování osobního a pracovního života! Naopak velkým tématem pro zaměstnavatele je absolutní flexibilita zaměstnanců pracujících v již tak zdrcujících směnných modelech. K tomuto již připravil změnu mzdového předpisu. A když už jsme u těch zvyšujících se cen vstupů, tak již dopředu předpokládá, že bude nutné zdražit těmto lidem i jídlo.

Těmito kroky se máme připravit na budoucnost našeho závodu, která je nám však důkladně tajena, tak abychom byli konkurenceschopní v rámci divize PS.

Přidání do tarifů? Nic!

Vlastně…

…pan ředitel nás vyzval, abychom zaměstnancům vysvětlili, že je třeba si snížit reálnou mzdu o 3 procenta, pokud tady chceme všichni pracovat i zítra. To totiž odpovídá zaměstnavatelem nabízené valorizací tarifů o (pro Bosch málem likvidační) +1%.

Ale český zaměstnanec je bohužel již tak drahý, že musíme do továrny v česku lákat pracovníky z ještě východnější Evropy, než je ta východní!

Přesné znění návrhu zaměstnavatele je

  • Kolektivní smlouva s platností na 2 roky
  • Zvednutí tarifů: v roce 2022 o 1 % a v roce 2023 o další 1%
  • GED (individuální navýšení písmenek): v roce 2022 o 0,5 % a v roce 2023 o 0,5 %
  • Možnost zvednutí ceny jídla v souladu se smlouvou se Sodexo
  • Změna v katalogu profesí (sloučení všech profesí ve 4 třídě do jedné profese “dělník1“)

Přečtěte si naše další články

Týden 23/2024

Týden 23/2024

Situace ve výrobě – všeobecně Všechny výrobní úseky napříč závodem se potýkají se situací, jakou závod Jihlava nepamatuje. Byli jsme zvyklí na to,...

číst více
Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!