Zahájení KV 2022

autor: | Říj 1, 2021 | Aktuality

Doba je zlá!

Na začátku tohoto jednání naznačil pan Carle, jako jednatel společnosti Bosch Diesel s.r.o., požadavky odborových organizací jako drzé, neomalené, nestoudné a troufalé („unverschämt“). Následně nám představil vývoj zakázek, aby tímto argumentem podpořil následující návrh zaměstnavatele.

Zaměstnavatel hodlá v příštích dvou letech ne mzdy navyšovat, ale reálně je snižovat. Dalším odůvodněním bylo neustálé zvyšování cen všech vstupů do kterých, z nějakých záhadných důvodů, není započítaná lidská práce.

Příplatky za noční směnu, soboty a neděle nejsou pro naše vedení tématem. Práce v noci a o víkendu, to je přeci prorodinná politika v rámci slaďování osobního a pracovního života! Naopak velkým tématem pro zaměstnavatele je absolutní flexibilita zaměstnanců pracujících v již tak zdrcujících směnných modelech. K tomuto již připravil změnu mzdového předpisu. A když už jsme u těch zvyšujících se cen vstupů, tak již dopředu předpokládá, že bude nutné zdražit těmto lidem i jídlo.

Těmito kroky se máme připravit na budoucnost našeho závodu, která je nám však důkladně tajena, tak abychom byli konkurenceschopní v rámci divize PS.

Přidání do tarifů? Nic!

Vlastně…

…pan ředitel nás vyzval, abychom zaměstnancům vysvětlili, že je třeba si snížit reálnou mzdu o 3 procenta, pokud tady chceme všichni pracovat i zítra. To totiž odpovídá zaměstnavatelem nabízené valorizací tarifů o (pro Bosch málem likvidační) +1%.

Ale český zaměstnanec je bohužel již tak drahý, že musíme do továrny v česku lákat pracovníky z ještě východnější Evropy, než je ta východní!

Přesné znění návrhu zaměstnavatele je

  • Kolektivní smlouva s platností na 2 roky
  • Zvednutí tarifů: v roce 2022 o 1 % a v roce 2023 o další 1%
  • GED (individuální navýšení písmenek): v roce 2022 o 0,5 % a v roce 2023 o 0,5 %
  • Možnost zvednutí ceny jídla v souladu se smlouvou se Sodexo
  • Změna v katalogu profesí (sloučení všech profesí ve 4 třídě do jedné profese “dělník1“)

Přečtěte si naše další články

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Hody, hody, doprovody... Veselého zajíčka, ať je svižná metlička, hodně pestrých vajíček, zmalovaných zadniček, pro krásu a pro zdraví, jak tradice...

číst více
error: Tento obsah je chráněný!